Loading...

Alan Adı Tescili

Alan Adı Alma | İnternet Adresi | Domain Tescili

Alan Adı Tescili

Alan Adı, İnternet adresi yada Domain web sitenizin internetteki adı ve adresidir. www ile başlayıp firma isminiz veya marka adınız ile devam edip .com, .net, .org, .com.tr gibi uzantılarla biter. Alan adında sayı, harf rakam ve bazı özel karakterler kullanılabilir. Alan adı olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek olarak şu anda ziyaret ettiğiniz web sitesinin alan adı veya adresi www.exemedya.com.tr ’dir.

Konunun teknik kısmına girecek olursak alan adları, IP (İnternet Protokolü) adresi olarak tanımlanmış, internete bağlı bilgisayarların birbirini tanımasını ve bulmasını sağlayan numaralandırma sisteminin basitleştirilmiş ve kelimelerle ifade edilen halidir. Örnek olarak www.exemedya.com.tr alan adını internet tarayıcının adres çubuğuna yazdığımızda, web sunucuları bu alan adına ait IP numarasını tanımlar ve sizi bu IP adresindeki sunucuya yönlendirir. Web sitesinin barındırıldığı sunucu gelen yönlendirme isteğini cevaplayarak size ilgili siteyi gösterir.

İnternet sitenizi ziyaret etmek isteyen kişiler IP adresinizi bilemeyecekleri için kelimelerle ifade edilen bir adres daha kolay hatırlanabilir olacaktır. 

Firmanıza veya markanıza özel bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız, ilk adım alan adı almak olmalıdır. Domain adresiniz olmadan bir web sitesi sahibi olamazsınız. 

Alan Adı tescili veya Domain Tescili en az bir yıl, en çok ise 10 yıl süre ile yapılabilmektedir. Bir alan adı tescil edildikten sonra internetten who is sorgusu yapılarak alan adının kime ait olduğunu görebilirsiniz.

ALAN ADI TRANSFERİ

Alan Adı Transferi, alan adınızın kaydedildiği firmadan başka bir firmaya taşınması işlemidir. Tüm dünya üzerinde internette tescili yapılmış tüm alan adları, internetin merkezi olarak kabul edilen ICANN firmasının veritabanında tutulmaktadır. Alan adı transferi işlemi ile alan adını yenileyeceğiniz veya alan adı ile ilgili işlemleri yapabileceğiniz firmayı değiştirmiş olacaksınız. Alan adınız yine ICANN veritabanında tutulmaya devam edecektir. Alan adı transferi yapıldıktan sonra, alan adınızın kayıt süresi, normal bitiş süresi dikkate alınmaksızın otomatik olarak 1 yıl uzamış  olacaktır.

Alan Adı Transfer Koşulları

  • Transfer edilecek alan adının yenilenme süresinin bitiş tarihine en az 30 gün kalmış, tescil (veya yenileme) süresi üzerinden de 60 gün geçmiş olmalıdır.
  • Transfer edilecek alan adının "status" durumu "LOCK" yani kilitli olmamalı, "ACTIVE" veya "OK" konumunda olmalıdır.
  • Alan adına ait administrator e-mail (yetkili, yönetici e-posta) adresi aktif (ulaşılabilir, kullanılabilir) olmalıdır. Alan adına ait yetkili e-posta adresinin hangisi olduğunu Whois sorgusu ile veya bize sorarak öğrenebilirsiniz.
  • Alan adına ait Auth-Code/ EPP /Transfer Authorization Key yani trasnfer kodu biliniyor ve temin edilebiliyor olmalıdır. "Auth-Code" bilgisi alan adını kayıt eden firmadan temin edilmesi gereken özel bir koddur. Birçok firma bu kodu üyelik panelinden de verebilmektedir. Panelden temin edilemiyorsa, firma ile görüşülerek bizzat istenilmelidir.

NOT : .com.tr uzantılı alan adları için şirket yetkilisinin yazılı onayı transfer işleminin başlatılması için yeterlidir. .com.tr uzantılı alan adlarında transfer için gerekli evraklar ve izlenecek prosedür için bize danışabilirsiniz.

Önceki sayfa: Alan Adı ve Hosting Hizmetleri Sonraki sayfa: Hosting Hizmetleri
Denizli Web Tasarım Firması
KURUMSAL

Denizli Web Tasarım, Denizli Web Tasarım Firması, Denizli Logo Tasarım, Web Tasarım firması

Hakkımızda →

BİZE ULAŞIN
Pelitlibağ Mh. 3406/1 Sk.
No:4/2 DENİZLİ
+90 (549) 551 07 77
BİZİ TAKİP EDİN